Emeklilikte ince nokta ! Malulen mi ? Engelli mi ?

Emekilik te   en önemli  kıstaslar ;  Gün–Prim- Yaş  sınırlarıdır.Tabi bir de erken emeklilik hakları vardır.

Malulen Emeklilik  ve  Engelli Emeklilik tir .

Peki hangisi avantajlıdır ?

Önemli olan husus şu dur ki ;  Malulen emeklilik için  Rapor da aranan   oran   en az yüzde 60 iken   ,Engelli emeklilik  için  en az yüzde 40 oranıdır .

Diğer öenmli husus tekrar çalışma  durumu dur

Malulen emekli olduktan sonra çalışmanız halinde aylığınızdan olursunuz. Ama  engelli emeklilikte  hem aylığınızı  alırsınız  hem de çalışabilirseniz  o maaşınızı alabilirsiniz.. Yani çifte maaş alma hakkınız vardır.Eğer fiziki durum elveriyorsa çalışmaya devam ve maaş almaya devam edilebilir.

Engelli emeklilik için ne yapılmalıdır  ?

1-Vergi dairesinden vergi indirim belgesi talep edilmelidir.

2- Vergi Dairesi  sağlık kurul raporu istemektedir.

3- Alınacak   rapor  Maliye Bakanlığınca  yüzde 40 ve üzeri ise  kabul edilir

4-Böylece vergi indirim belgesi alınabilir.

5- Bu belge yi  SGK’ya  Müdürlüğüne  başvurarak  emekli olunabilir.

6-Aksi durumda  vergi indirim belgesi alınamazsa  Engelli emekli  olunamaz

Malulen Emekli  için   ;

1- SGK’ Müdürlüğüne  başvurulur

2- İkametgahına en yakın  tan teşekküllü hastaneye sevk edilir.

3- En az yüzde 60 oranında çalışma gücü kaybını gösteren  rapor düznelenir

4-Hastane  Raporu  ekli yazı ile SGK Kurumuna gönderir.

5-%60 ve üzeri  Rapor  geldiğinde Malulen Emekli olunabilir.

Her iki emeklilikte en az prim günü 3600 gün aranır.

 

Muhsin Bilgi

Muhsin Bilgi

1970 yılında Sakarya - Geyve - Taraklı ya bağlı Yeniköy doğumludur. İlkokulu babasının memuriyeti sebebiyle Geyve-Eşme Köyü ilköğretimde tamamladı. Ortaokul – Lise öğrenimimi Geyve ilçesinde tamamladı. Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünü 1992 Güz Dönemi Mezun oldu. 1992-1996 Yılları arasında Serbest Muhasebeci olarak değişik firmalarda çalıştı.. 07.01.1997 Tarihinden itibaren SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR olarak, kazandığı sertifikalar la da değişik firmalarda danışmanlık hizmetleri sunmakta olup, ortağı olduğu ve Ülkemizde Hile Yolsuzluk ve Suistimal alanında ilk şirket olan ve konusunda uzmanlardan oluşan MUHSİN BİLGİ DENETİM HİZMETLERİ A.Ş. ile de firmalar da Hile - Yolsuzluk ve Suistimal check -up , Eğitim ,Denetim çalışmaları hizmetlerini sunmaktadır... Ayrıca Kazandığı Sertifikalar olarak; 1- İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasından 2002- 2005 yıllarında aldığı BİLİRKİŞİ SERTİFİKASI 2- Ankara –Hazine Müsteşarlığından 2004 yılında aldığı SİGORTACILIK BAĞIMSIZ DENETİM SERTİFİKASI 3- Ankara TURMOB –İstanbul Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Akademi si tarafından 2010 yılında ADLİ MUHASEBE UZMANLIĞI SERTİFİKASI 4- Sermaye piyasası lisanslama Sicil ve Eğitim Kurumu tarafından 21.01.2013 Tarih ve Lisans No: 802807 olan SERMAYE PİYASASINDA BAĞIMSIZ DENETİM LİSANSI 5- T.C Kamu gözetim Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarfaından Tarih:27/09/2013 ve Sicil No:1984 olan BAĞIMSIZ DENETÇİ BELGESİ Uzmanlık Sertifikalarının Sahibi olup , internet web siteleri ile de Türkiye de alanında uzmanlardan oluşan ,ekibe sahip olarak , hizmet sunmaya devam etmektedir.. Sahip olduğu sertifikalarla İstanbul da değişik mahkemelerde mali bilirkişilik yapmaktadır. Bunlar ; Asliye Hukuk – Asliye Ceza Mahkemelerinde - İş Mahkemelerinde –Ticaret ve Vergi Mahkemelerinde BİLİRKİŞİ olarak görev yapmaktadır. İngilizce bilmekte olup, üç çocuk babasıdır

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.