Memur Çocuklarına GSS Yok

 

Memur Çocuklarının durumu;

Bilindiği üzere, 18 yaşını dolduran çocuklar işsiz kaldıkları dönemde genel sağlık sigortalısı olmak zorundadır. Bunların ödeyecekleri primleri ise, yaptıracakları gelir testi ile belirlenmektedir. Ancak, babası veya annesi devlet memuru olan çocuklar, 657 sayılı devlet memurları kanunun 188 ve 206 maddelerine göre, 25 yaşını doldurana kadar, öğrenci olsunlar veya olmasınlar, anne ve babaları üzerinden gelir testi yaptırmadan genel sağlık sigortalı olurlar. Anne veya babası devlet memuru olduğu halde, 25 yaşından önce SGK tarafından kendilerine genel sağlık sigortası prim borcu çıkartılanlar, anne veya babalarının hizmet cetvellerini SGK’ya ibraz ederek, genel sağlık sigortası prim borçlarını sildirebilirler.

Koca dan SGK yararlanaların durumu;

Kocası işsizken gelir testi yaptırıp SGK’ya prim ödeyerek genel sağlık sigortalısı olan kadınlar, kocaları işe girdikten sonra genel sağlık sigortası primi ödemeden, kocaları üzerinden sağlık yardımı alabilirler. Ancak, prim ödeyerek genel sağlık sigortalısı olma durumundan, kocası üzerine sağlık yardımı alma durumuna geçiş SGK tarafından otomatik yapılmamaktadır. Bu geçiş için kişilerin talepte bulunmaları gerekmektedir. Aksi takdirde genel sağlık sigortası prim borcu işlemeye devam etmektedir.

SGK Kurumu na  durum değişikliklerini bildirmemenin cezaları kapıda .Her an kurumdan cezalarla karşılaşmamak için sgk durum değişikliklerinde vatandaşlık görevi olarak en yakın SGK kurumuna gidip değişiklikleri bildirnmek gerekmektedir.

 

Muhsin Bilgi

Muhsin Bilgi

1970 yılında Sakarya - Geyve - Taraklı ya bağlı Yeniköy doğumludur. İlkokulu babasının memuriyeti sebebiyle Geyve-Eşme Köyü ilköğretimde tamamladı. Ortaokul – Lise öğrenimimi Geyve ilçesinde tamamladı. Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünü 1992 Güz Dönemi Mezun oldu. 1992-1996 Yılları arasında Serbest Muhasebeci olarak değişik firmalarda çalıştı.. 07.01.1997 Tarihinden itibaren SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR olarak, kazandığı sertifikalar la da değişik firmalarda danışmanlık hizmetleri sunmakta olup, ortağı olduğu ve Ülkemizde Hile Yolsuzluk ve Suistimal alanında ilk şirket olan ve konusunda uzmanlardan oluşan MUHSİN BİLGİ DENETİM HİZMETLERİ A.Ş. ile de firmalar da Hile - Yolsuzluk ve Suistimal check -up , Eğitim ,Denetim çalışmaları hizmetlerini sunmaktadır... Ayrıca Kazandığı Sertifikalar olarak; 1- İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasından 2002- 2005 yıllarında aldığı BİLİRKİŞİ SERTİFİKASI 2- Ankara –Hazine Müsteşarlığından 2004 yılında aldığı SİGORTACILIK BAĞIMSIZ DENETİM SERTİFİKASI 3- Ankara TURMOB –İstanbul Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Akademi si tarafından 2010 yılında ADLİ MUHASEBE UZMANLIĞI SERTİFİKASI 4- Sermaye piyasası lisanslama Sicil ve Eğitim Kurumu tarafından 21.01.2013 Tarih ve Lisans No: 802807 olan SERMAYE PİYASASINDA BAĞIMSIZ DENETİM LİSANSI 5- T.C Kamu gözetim Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarfaından Tarih:27/09/2013 ve Sicil No:1984 olan BAĞIMSIZ DENETÇİ BELGESİ Uzmanlık Sertifikalarının Sahibi olup , internet web siteleri ile de Türkiye de alanında uzmanlardan oluşan ,ekibe sahip olarak , hizmet sunmaya devam etmektedir.. Sahip olduğu sertifikalarla İstanbul da değişik mahkemelerde mali bilirkişilik yapmaktadır. Bunlar ; Asliye Hukuk – Asliye Ceza Mahkemelerinde - İş Mahkemelerinde –Ticaret ve Vergi Mahkemelerinde BİLİRKİŞİ olarak görev yapmaktadır. İngilizce bilmekte olup, üç çocuk babasıdır

Sevebilirsin...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.