Yanlış bilgi veren Tazminatsız işten çıkartılır !

İşyerinde çalışırken hem  işyerine hemde işverene karşı  söylem eylem ve durumlarda doğruluk prensip edinilmelidir.Daha fazla  ücret  alayım  diye yalana-yanıltıcı bilgiye başvuranlar yandı.Bunlardan biride AGİ ödemeleridirAylık asgari geçim ödemesi bilgilerini veririken dikkatli olunması gerekmektedir..

Asgari geçim indirimine esas tutulacak miktar kişinin medeni durumu, eşinin çalışıp çalışmaması ve çocuk sayısına göre belirleniyor. Belirlenen tutar vergilendirilmeyerek çalışanın ücretine ekleniyor. Dolayısıyla aynı işyerinde çalışan ve brüt ücretleri aynı olan bekar bir çalışan ile, evli ve eşi çalışmayan bir kişinin ellerine geçen net ücretleri farklı olabiliyor.
Çocuk sayısı arttıkça…
Asgari geçim indirimi tutarı şu şekilde belirleniyor: Gelirin elde dildiği takvim yılı başındaki (1 Ocak’taki) asgari ücretin;
– Çalışanın kendisi için yüzde 50’si,
– Çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eş için yüzde 10’u
– Çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere ilk iki çocuk için yüzde 7,5’i,
– Diğer çocuklar için yüzde 5’i asgari geçim indirimini oluşturuyor. Örneğin 2014 yılı için; bekar birinin ücretine aylık 80,33 lira eklenirken, evli, eşi çalışmayan ve 3 çocuk sahibi birinin maaşına eklenen tutar ise 128,52 lira oluyor. Aynı şartlarda 4 çocuklu bir çalışan ise aylık 136,55 lira almaya hak kazanıyor.
İşverene bildirmek zorunda
Asgari geçim indiriminde işlemler çalışanın beyanına göre yapıldığından, çalışanlar gerçek durumlarını işverene bildirmek durumundalar. Örneğin eşi çalışmayan ve çocuğu olmayan bir kişi eşi işe girdiğinde bu durumu işverenine bildirmeli. Benzer şekilde evli, eşi çalışmayan, tek çocuğu olan ve çocuğu üniversitede okuyan fakat 25 yaşını geçen çalışanların da bu durumu bildirmeleri gerekiyor.
YANLIŞ BEYANA DİKKAT
ÇALIŞANLARIN AGİ konusunda dikkat etmeleri gereken çok önemli bir nokta var. Yanlış beyan veren biri tazminatını almadan işinden çıkartılabilir.
EVLİLİK VE MEZUNİYET AGİ’Yİ ETKİLİYOR
ÇALIŞAN aşağıdaki durumlar oluştuğunda işverenini bilgilendirmek durumunda:
– Bekar ücretlinin evlenmesi,
– Evli ücretlinin boşanması,
– Eş veya çocuklardan birinin ölümü,
– Eşin gelir elde etmeye başlaması,
– Ücret geliri elde eden eşin işten ayrılması,
– Çocukların 18 yaşını doldurmuş olması ve üniversiteye devam etmemesi,
– Ana ve babasını kaybetmiş toruna bakmak.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.