Siz de Haber Olun

Binlerce basın mensubu ve blog yazarına ulaş. Haberini binlerce sosyal medya takipçisiyle paylaş. Arama motorlarındaki görünürlüğünü ve bulunurluğunu artır.

Basın mensupları, blog yazarları, sektör profesyonelleri ve bireysel kullanıcılar tarafından düzenli olarak takip edilen Denetim24 Şirket Haberleri; basın bültenlerini doğru zamanda, doğru kişilere, hızlı ve güvenilir şekilde ulaştıran yeni bir Denetim24 servisidir ve tamamen ücretsiz dir.

Adınız (gerekli)

Telefon (gerekli)

Epostanız (gerekli)

Sektör (gerekli)

Dosya

Yazınız


 

Gazetecilerin ilgisini çekecek basın bülteni nasıl yazılır?

Eğer daha önce hiç yazmamışsanız, basın bülteni yazmak bazen zor olabilir. Ancak işin içine girince gerçekten oldukça basit olduğunu göreceksiniz. Basın bülteni açık, basit, anlaşılması kolay ve lafı dolandırmadan uygun bir dille yazılmalıdır.

Gazetecilerin kaleme aldığı haberlerin temelini basın bültenleri oluşturur, dolayısıyla bültenler gerekli tüm bilgileri içermelidir. Aslında basın bültenleri gazetecilerin günlük işlerini daha kolay yapabilmesine olanak tanır.

Basın bültenini yazmaya başladığınızda öncelikle ne söylemek istediğinizi belirlemeli ve bültenin ana hatlarını ortaya çıkararak bir çerçeve oluşturmalısınız. Daha sonra yazacaklarınızı bu çerçeve dahilinde bir araya getirerek, açık ve anlaşılır bir dil ile yazın ve kısa tutun. Resim, doküman hatta online video eklemeye çalışın, bunlar muhtemelen gazetecilerin ilgisini çekecektir.

Gazetecilerin ilgisini çekecek basın bülteni yazmak için 10 ipucu:

  1. Basın bültenleri sıklıkla gazeteciler tarafından haber kaynağı olarak kullanılır ve çoğunlukla bir haberin temelini oluşturur. Bu yüzden gazetecilerin sıkça sorduğu “ne, ne zaman, nerede, nasıl, neden, kim” sorularının hepsine cevap vermelidir.
  2. Bültenin bir haber değeri var mı? Medya haber değeri taşıyan basın bültenlerine ilgi gösterir. Her bir haber parçası güncel, benzersiz ve farklı konuda olmalıdır.
  3. Bültenin abartıdan uzak, bilgi veren, aydınlatıcı bir başlığı olmalıdır. Eğer ilgi çeken bir başlığınız varsa, gazetecilerin okuma oranını önemli ölçüde arttırırsınız. Bu yüzden başlığı oluştururken zaman harcamaktan kaçınmayın. Başlık aynı zamanda arama motoru optimizasyonu açısında da önemlidir ve doğru anahtar kelimeleri içermelidir. Kendinizi gazetecilerin yerine koyun, haberin manşetini kendiniz atıyormuşsunuz gibi düşünün ve abartıdan kaçının.
  4. Spot ya da alt başlık özet şeklinde olmalıdır. Tercihen bir cümlede haberi özetlemelidir. Spot aynı zamanda arama motorları için de bir ön tanım oluşturur.
  5. İlk olarak en önemli bilgiye yer verin. Gazeteciler daima ilk olarak en önemli şeyden bahseder. Tecrübesiz yazarlar için bu bazen zor olabilir ancak kesinlikle zaman harcamaya değer. Daima bültene en önemli bilgiyle başlayın, arkasından detaylara girin.
  6. Basın bülteni tek bir haberden oluşmalıdır. Her seferinde bir habere yer verin. Eğer yazmayı planladığınız konu birden fazla haber ile ilgiliyse ya da birden fazla haberi içeriyorsa bunları tek bir basın bülteninde aktarmak yerine parçalara bölerek farklı zamanlarda yayınlayabilirsiniz. Altın kural her bir bültende tek bir konudur.
  7. Olabildiğince kısa ve öz yazın. Bülten bir A4 sayfasını geçmeyecek, tercihen yarım A4 sayfası kadar olmalıdır. Daha uzun yazmanızı gerektirecek durumlarda bülteni ikiye bölebilirsiniz aksi takdirde muhtemelen yayınlanmayacaktır.
  8. Alıntı yapın. Şirketinizde önemli pozisyonlarda görev yapan kişilerin destekleyici demeçlerini bültene yerleştirin, böylece gazetecilerin işini kolaylaştırmış olursunuz. Alıntı yapmasanız bile, bülten hakkında iletişime geçilebilecek kişi ya da kişileri açıkça belirtin ki gazeteciler istedikleri zaman ilgili kişiye ulaşabilsin.
  9. Bültenden web sitenizin konuyla ilgili olan sayfa ya da sayfalarına link verin. Böylece bülteniniz farklı mecralarda yayınlandığında sitenize backlinkler oluşturarak web sitenize olan trafiği artırabilirsiniz. Ayrıca daha da önemlisi bu backlinkler sayesinde arama motoru sonuçlarında daha yukarılarda listelenme şansını elde edebilirsiniz. Yani bültene link eklemek arama motoru optimizasyonu açısında da son derece önemlidir.
  10. İletişim bilgilerini net bir şekilde verin. Burada anahtar nokta gazetecilere mümkün olduğunca yardımcı olmaktır. Kişi ya da kişileri isim, soyad, görev, telefon numarası (direk numara olmasına dikkat edin), e-posta adresiyle birlikte bültende açıkça belirtin.