Şişecam dünyanın en büyüğü ile masada

Şişecam Grubu, iştiraki Paşabahçe üzerinden Fransa’nın önde gelen cam ev eşyası üreticilerinden Arc International’ı almak üzere gizlilik anlaşması imzaladığını açıkladı. Eğer süreç, satın almayla sonuçlanırsa Şişecam dünya cam ev eşyası pazarında kendini katlayarak büyütecek. Şişecam’ın dünya cam ev eşyası pazarında yüzde 12 payı bulunuyor ve 3. konumda yer alıyor. Lider olan Arc International ise dünya pazarının yüzde 13’ünü elinde tutuyor. Böylelikle Şişecam’ın dünyadaki büyüklüğü yüzde 25’e ulaşacak. İkinci ABD’li Libbey ile arasında ciddi bir fark oluşacak.

Şişecam’dan KAP’a yapılan açıklamada, satın almaya yönelik bir süreç başlamakla birlikte görüşmelerin bağlayıcılığı bulunmadığı belirtildi. Cirosu 1 milyar Euro olan Arc International, yıllık 4 milyon 300 bin parça cam ev eşyası üretiyor. Firmada yarısı Fransa’da olmak üzere 10 bin 600 kişi çalışıyor. Fransa dışında Çin, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde fabrikaları faaliyet gösteriyor. Cirosunun yüzde 47’sini Avrupa pazarından elde eden şirket, aslında Paşabahçe’ye yabancı değil. Paşabahçe ile Arc International, 2006’da ABD pazarında otel ve restoran pazarına yönelik işbirliğine gitmişti.

ARCOPAL’İ YARATAN AİLE ŞİRKETİ

Şirketin bünyesinde çok sayıda marka bulunuyor. Türkiye’de ise özellikle 90’lı yıllarda Arcopal markasıyla tanınıyordu. Ancak Arcopal’ın dünya genelinde artık üretimi yapılmıyor. Bununla birlikte Luminex ve Mikasa gibi ev eşyası markaları da Arc International tarafından üretiliyor. Bir aile şirketi olan Arc International, Durrand Ailesi tarafından kontrol ediliyor.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.