İki Ünlü Ayakkabı firması iflas

Türkiye ayakkabı sektörünün iki şirketi iflas etti.  Promar Ayakkabı Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Dema Deri Mamulleri ve Ayakkabı Sanayii A.Ş. için bir süre önce mahkemeye İflas erteleme  sürecinden başarılı olarak  çıkamayınca ,üretim tesislerinin  alacaklı banka tarafından satışı ile zora giren ve dönemeyen  şirkete  mahkeme 6 Ağustos ta  iflasına karar verdi.

Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin  “iflas” kararı  ile  şirketlerin dosyaları bundan böyle Bakırköy 1. İcra İflas Müdürlüğü’nde yürütülecek. Bir dönem 400’e yakın çalışanı bulunan şirketin tasfiye sürecinde ilk etapta işçi alacaklarının ödenmesi bekleniyor.

 

Bir yeşil ailesinin ikinci kuşak şirketi böylece iflas kervanına katıldı .Promar Ayakkabı ve Dema Deri’nin sahibi İhsan Yeşil, Türkiye’nin önde gelen markalarından Yeşil Kundura’nın ikinci kuşak temsilcisi. Recep Ali Yeşil ve Mustafa Yeşil kardeşlerin kurduğu ve Türkiye ayakkabı sektöründen önemli bir yeri bulunan Yeşil Ailesi’nin sektördeki varlığı 70 yıla yaklaşıyor. 1986 yılına gelindiğinde ise İhsan Yeşil, amcası ve babası Recep Ali Yeşil ile yollarını ayırdı kendi şirketlerini kurdu.

Dema markası ile askeriyeye uzun süre bot üretimi de yapan ihsan Yeşil 2001 krizi sonrası ise kurduğu Promar Ayakkabı ile, Camel Active, Land Rover, Dr. Martens, Fly London, Tonino Lamborghini, Grisport, gibi dev markaların lisansörü oldu. Ayakkabı satış mağazaları da bulunan Promar’ın hedefi 50 mağazaya ulaşmaktı.

Ama acı son iflas ile karşı karşıya kalındı.Piyasaların daraldığı zamanlarda nakit akışlarının  uzun vadeli riskler için iyi  planlanması  ve şirketlerin  iç denetim ve suistimal denetimlerinden geçmesi çok önemlidir. Şirketler 1.nesil de büyüyor ama ikinci nesilde acı son ile kayboluyor.Uzmanlarca bunun derin sebebleri  iyi analiz edilmelidir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.