Yurt Dışında Yaşayan Türk Vatandaşlara Torba Kanunda Müjde!

SGK ilk sigorta başlangıcını dikkate alacak

Torba Yasa ile birlikte gelen ikinci önemli yenilik şu: Uluslararası sosyal güvenlik sözleşmelerinde Türk sigortasına girişinden önce akit ülke sigortasına girdiği tarihin Türk sigortasına girdiği tarih olarak kabul edileceğine ilişkin özel hüküm bulunan ülkelerdeki sigortalılık sürelerini borçlananların, akit ülkede ilk defa çalışmaya başladıkları tarih, ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilecek.

Bu şu anlama geliyor:

Kişi, örneğin Almanya’ya 1980 yılında gelip sigortalı bir işte çalışmaya başladıysa, bu sigorta başlangıcı Türkiye’de de sayılacak, yani kişi, aynı tarihte Türkiye’de sigortaya tabi işe başlamış kabul edilecek ve kademeli emeklilik sistemine girmiş olacak.

Bu yeni uygulama ile kişilerin emeklilik için aranan prim ödeme gün sayısı azalacak, ödenmesi gereken borç miktarı düşecek, emeklilik yaşı öne çekilecek ve sigortalılık süresi şartını (erkeklerde 25 yıl, kadınlarda 20 yıl) daha önce yerine getirmiş olacaklar. Daha önceleri ise, sigortalılık şartını yerine getirmek için erkek sigortalılar 9.000 gün (25 yıl), kadın sigortalılar veya ev kadınları da 7.200 gün (20 yıl) borçlandırılıyordu.

Bilindiği gibi, söz konusu yasada yer alan ve yurtdışındaki Türklerin, borçlanmak istedikleri sürelerin tercih etme hakkını ortadan kaldırmayı öngören madde, TBMM tatile girmeden önceki 25 Temmuz tarihli Genel Kurul oturumunda çıkarılmıştı.

Bu maddenin yasadan çıkarılmasıyla, borçlanma yoluyla emekli olmak isteyenlerin aylıklarının önemli ölçüde düşmesi tehlikesi de ortadan kalkmış oldu.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.