VERGİ Kaçıran PATRONUNU İHBAR ET ! KAZANÇLI ÇIK !

Vergi ihbarlarını  ,  https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_VIMER_IHBAR_ISL  sitesinden online yaparak vergi kaçıran patronu , işvereni veya babanı  ihbar et,  kazançlı çık.

Nasıl  mı?

Maliye Bakanlığı, 2015 yılında da ihbarcılara  6 milyon ikramiye  ödedi. Vergi kaçıran işadamları ve kendi patronlarını ihbar eden 330 kişiye 2015 yılında  yaklaşık 6 milyon liralık ikramiye ödendi. İhbar ikramiyelerinin Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından vergi dairelerine gönderildiği belirtiliyor. 2014 yılında da 6.2 milyon liralık ihbar ikramiyesi ödenmişti. Maliye’ye  çoğunlukla  ihbar ve şikayetlerde ağırlıklı olarak patronunun vergi kaçırdığını iddia eden çalışanlar ön plana çıkıyor.

Vergi ihbarcısı, kendi patronunun yanı sıra bir başka kurumu da ihbar edebiliyor. Geçtiğimiz yıllarda bazı ihbarcılar ikramiye  için  kendi babasını bile ihbar edenler var.

İkramiyelerin yüksek tutarı Maliyede yeni düzenlemeye yöneltti. 2016 yılında  ihbar ikramiyelerinde yeni  bir düzenleme yapılıyor. Vergi Usul Kanunu Taslağı’nda yer alan hükme göre artık sadece kaçırılan vergi miktarında ihbarcıya ödeme yapılacak. Kanun taslağında herhangi bir değişiklik olmaz ise ihbarcı vergi cezasından ikramiye alamayacak. Örneğin bir işletme 100 liralık vergi kaçırdığında 100 TL’lik de vergi ziyaı cezası kesiliyor. Mevcut uygulamada ihbarcı ikramiyeyi 200 TL olarak alıyordu.. Vergi Usul Kanunu’nda değişiklik yapılması halinde ikramiye sadece kaçırılan 100 liralık vergi ile sınırlı olacak.Kaçırılan asıl vergiş üzerinden ikramiye hesaplanacak..

Kanun 26 Aralık 1931 tarih ve 1905 sayılı ‘Menkul Ve Gayrimenkul Emval İle Bunların İntifa Hakları ve Daimi Vergilerin Mektumatı Muhbirlerine Verilecek İkramiye Hakkında Kanun’ 31 Aralık 1931’de yürürlüğe girmişti ama son yıllarda   yapılan yoğun ihbarlarda   ikramiyelerin buyuk katkısı oldu. e  Vergi kaçıranları bildirenlere ödenen ihbar ikramiyesi 10 yıl önce fazla yüksek değildi. 2006 yılında ihbarcılara toplamda 612 bin liralık ödeme yapıldı. Son on yılda ise ödenen rakam artış gösterdi.

Maliye Bakanlığı yetkilileri ihbar ikramiyesindeki artışın sebeplerinin başında teknolojik altyapının güçlenmesi ve çalışanların patronlarını daha yakından takip etmesinin geldiğini belirtiyor. İhbar ikramiyeleri 85 yıl önce kaleme alınan ihbarlara ilişkin kanun kapsamında gerçekleştiriliyor. İhbarcıya daha hızlı bir şekilde ödeme yapılması formülü üzerinde de duruluyor.

Şimdiden uyaralım işverenler dikkat ,Vergi  ihbar hattına takılıp ,vergi cezaları ile  karşı karşıya kalabilirisiniz.

Kayıt içi  ticaret  ile  kayıt sistemi  oluşturulursa ,  denetim –  vergi   kültürü  oluşturulmuş olur.Böylece Vergi Kaçıran patron imajı düzeltilmiş olur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.