SGK’da e -hizmet genişliyor

İnternetin günümüzde git gide yaygınlaşmasından dolayı artık birçok işlem de internet aracılığıyla yapılabilmektedir. İnternetten yapılabilecek işlemlerin sayısında gün geçtikçe bir artış gözlemlemek de mümkündür. Kişiler kamu kurum ve kuruluşlarında işlemlerini yapabilmek için artık saatlerce uzun kuyruklar beklemek ya da tonlarca evrakla uğraşmak zorunda değil. Artık birçok işlem internet aracılığıyla kolaylıkla yapılabilmektedir. SGK da internet üzerinden yapılabilecek işlemlere sürekli

bir yenisini ekliyor. SGK’nın internet aracılığıyla yapılabilecek bir uygulaması da SGK hizmet dökümü sorgulamadır. SGK-SSK hizmet dökümü sorgulaması sayesinde yatırılan SGK-SSK primlerinizi, SGK-SSK sigortalılık sürenizin ne kadardır devam ettiğini, SGK-SSK ne zaman emekli olacağınızı ve hatta ne kadar SGK-SSK emekli aylığı alacağınızı öğrenmeniz mümkündür. Peki SGK-SSK hizmet dökümü sorgulama işlemi nasıl yapılmaktadır?

SGK-SSK hizmet dökümü sorgulama işlemi hem E-Devlet sistemi üzerinden şifre ile hem de E-SGM üzerinden şifresiz olmak üzere iki şekilde yapılabilmektedir. Ancak az önce de bahsettiğimiz gibi E-Devlet sistemi üzerinden işlem yapabilmeniz için mobil imza, şifre ya da elektronik imzaya ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet sistemi aracılığıyla bunlardan bir tanesine sahip olduğunuz takdirde SGK hizmet dökümü sorgulama yapabilirsiniz. Eğer E-Devlet şifrenizin ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız size yakın olan herhangi bir PTT şubesine gidiniz. Şubeye gittiğinizde yalnızca 2 TL ücret ödeyerek E-Devlet şifrenizi öğrenebilirsiniz. Her T.C vatandaşının E-Devlet şifresi farklıdır. E-Devlet şifresi size kapalı bir zarf içerisinde verilecektir. Şifrenizi hatırlayamadığınızda veya değiştirmek istediğinizde ikinci bir şifre alabilirsiniz. Ancak ikinci kez şifre almak size 4 TL’ye mal olacaktır. Bu yüzden E-Devlet şifrenizi unutmamanız için bir kenara şifrenizi yazmanız sizin yararınıza olacaktır. E-Devlet sistemine mobil imza ile de girebilirsiniz. Mobil imza uygulaması operatörlerin E-Devlet için sunduğu bir hizmettir. Aylık ödeyeceğiniz belirli bir ücret karşılığında, Turkcell, Avea veya Vodafone gibi operatörlere başvurarak mobil imza uygulamasından faydalanabilirsiniz. E-Devlet sisteminden yararlanmanın bir diğer yolu da elektronik imza

uygulamasıdır. Bu uygulama ise özel şirketlerin sunmuş oldukları bir uygulamadır. Elektronik imzanın da belirli bir ücreti vardır. Elektronik imza uygulamasından belirlenen ücreti ödediğiniz zaman yararlanmaya başlayabilirsiniz.

E-Devlet Aracılığıyla SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

E-Devlet aracılığıyla SGK hizmet dökümü sorgulama işlemi yapabilmeniz için bir E-Devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. E-Devlet şifrenizi bilmiyorsanız herhangi bir PTT şubesinden yalnızca 2 TL karşılığında E-Devlet şifrenizi öğrenebilirsiniz. E-Devlet aracılığıyla SGK hizmet dökümü sorgulama yapabilmeniz için yukarıda SGK linki verilmiştir. Eğer SSK’lı iseniz 4A, BAĞ-KUR’a bağlı iseniz 4B, Emekli Sandığı’na bağlı iseniz 4C hizmet dökümü sorgulama linkine tıklayınız. E-Devlet aracılığıyla SGK hizmet dökümü sorgulama işlemini kolaylıkla yapabilmek için aşağıdaki adımları takip ediniz.

İlk olarak yazının üst kısmında size vermiş olduğumuz SGK hizmet dökümü sorgulama linkine tıklayınız.
SGK hizmet dökümü sorgulama linkine tıkladıktan sonra açılan sayfada sizden kimlik doğrulama yapmanız istenecektir. Kimlik doğrulama işlemini yapabilmek için ‘’kimliğimi Şimdi Doğrula’’ butonuna basınız.
SGK hizmet dökümü sorgulama için butona bastıktan sonra açılan sayfada sizden T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizi yazmanız istenecektir. T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazınız.
Böylelikle sisteme giriş yapmış olacaksınız ve SGK hizmet dökümü sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

E-SGM Aracılığıyla Şifresiz Olarak SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

E-SGM sistemi üzerinden yapılan işlemlerinizi oldukça kısa bir zamanda yapmanız mümkündür. SGK hizmet dökümü sorgulama işlemini E-SGM sistemi aracılığıyla şifreye ihtiyacınız olmadan yapabilirsiniz. Yazının üst kısmında şifresiz olarak SGK hizmet dökümü sorgulama işlemini yapabileceğiniz bir link verilmiştir. E-SGM aracılığıyla şifresiz olarak SGK hizmet dökümü sorgulama işlemini kolayca ve çabuk yapabilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

E-SGM aracılığıyla şifresiz olarak SGK hizmet dökümü sorgulama işlemini yapabilmek için yazının başında size vermiş olduğumuz linke tıklayınız.
Linke tıkladıktan sonra açılan sayfada sizden bazı bilgileri tamamlamanız istenecektir.
İlk olarak ‘’Uyruk’’ kısmını size uygun şekilde işaretleyiniz.
Ardından T.C kimlik numaranızı eksiksiz ve doğru bir şekilde yazınız.
Doğum yılınızı seçiniz.
Nüfusa kayıtlı olduğunuz ili seçiniz.
‘’Cilt No’’ kısmını nüfus cüzdanınızda yazan şekliyle doldurunuz.
Son olarak size kutucukta verilen güvenlik anahtarının karakterlerini ‘’Güvenlik Kodu’’ kısmına yazınız.
‘’Sorgula’’ butonuna tıklayınız.
Sorgula butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfanın sağ kısmında bulunan ‘’Hizmet Bilgisi’’ bölümünden ilgili alanı bulup SGK hizmet dökümü sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

SSK HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA

İnternet kullanımı günümüzde oldukça yaygın bir durum haline gelmiştir. Sorgulama işlemlerinizin çoğunu saatlerce sıra beklemeden ve tonlarca evrakla uğraşmadan internet üzerinden kolaylıkla yapabilmeniz mümkündür. SSK hizmet dökümü sorgulama işlemini de internet üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. SGK-SSK hizmet dökümü sorgulama işlemi hem şifreli olarak E-Devlet sistemi üzerinden hem de şifresiz olarak E-SGM sistemi üzerinden olmak üzere toplamda iki şekilde yapılabilmektedir. Biz yazının devamında sizlere her iki yöntemin de nasıl yapıldığını açık bir şekilde anlatacağız.

E-Devlet Aracılığıyla SSK Hizmet Dökümü Sorgulama

E-Devlet aracılığıyla SGK-SSK hizmet dökümü sorgulama işlemi yaparak ne kadar süredir sigortalı olduğunuzu, ne zaman emekli olacağınızı, ne kadar emekli maaşı alacağınızı ve primlerinizin ne kadar yatırıldığını öğrenebilirsiniz. Ancak E-Devlet üzerinden bir işlemde bulunabilmek için ilk olarak E-Devlet şifresi, mobil imza ya da elektronik imza uygulamalarından birini kullanmanız gerekecektir. E-Devlet şifrenizi herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında öğrenebilirsiniz. Mobil imzayı GSM operatörlerinden, elektronik imzayı ise bu hizmeti sağlayan özel şirketlerden temin edebilirsiniz.

Bu üç uygulamadan birini kullanarak E-Devlet üzerinden SSK hizmet dökümü sorgulama yapabilirsiniz. Şifreli olarak E-Devlet üzerinden SGK-SSK hizmet dökümü sorgulama işlemini kolaylıkla yapabilmek için lütfen aşağıdaki maddeleri inceleyiniz.

Size yazının başında SGK-SSK hizmet dökümü sorgulama işlemini yapabileceğiniz bir link verilmiştir. SGK-SSK hizmet dökümü sorgulama işlemine başlayabilmek için ilk olarak bu linke tıklayınız.
SSK hizmet dökümü sorgulama için linke tıkladıktan sonra açılan sayfada sizden kimlik doğrulama yapmanız istenecektir. Kimlik doğrulama yapabilmeniz için ‘’Kimliğimi Şimdi Doğrula’’ butonuna tıklayınız.
SSK hizmet dökümü sorgulama için butona tıkladıktan sonra açılan sayfada T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi giriniz. Kimlik doğrulama işlemini yalnızca E-Devlet şifresiyle değil, mobil imza ve elektronik imza ile de yapabilirsiniz.
Son olarak SSK hizmet dökümü sorgulama için ‘’Sorgula’’ butonuna tıklayınız.
Sorgula butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfadan SGK-SSK hizmet dökümü sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

E-SGM Aracılığıyla Şifresiz Olarak SSK Hizmet Dökümü Sorgulama

E-SGM sistemi üzerinden sorgulama işlemlerinizin birçoğunu yapabilirsiniz. Bu sorgulama işlemlerinden biri de SGK-SSK hizmet dökümü sorgulama işlemidir. Ne zaman emekli olacağınızı, ne kadar süredir sigortalı olduğunuzu, ne kadar prim yattığını, emekli olduğunuzda ne kadar emekli aylığı alacağınızı SSK hizmet dökümü sorgulama ile öğrenmeniz mümkündür. E-SGM aracılığıyla şifreye ihtiyacınız olmadan SGK-SSK hizmet dökümü sorgulama işlemini sorunsuz ve kolayca yapabilmeniz için lütfen aşağıdaki adımları takip ediniz.

Yazının başında şifresiz olarak SGK-SSK hizmet dökümü sorgulama işlemini yapabileceğiniz bir link verilmiştir. SGK-SSK hizmet dökümü sorgulama yapabilmek için ilk olarak bu linke tıklayınız.
SSK hizmet dökümü sorgulama için linke tıkladıktan sonra açılan sayfada sizden bazı bilgileri doldurmanız istenecektir.
SSK hizmet dökümü sorgulama için ‘’Uyruk’’ kısmını size uygun bir şekilde işaretleyiniz.
SSK hizmet dökümü sorgulama için T.C kimlik numaranızı doğru ve eksiksiz bir şekilde giriniz.
SSK hizmet dökümü sorgulama için doğum yılınızı seçiniz.
SSK hizmet dökümü sorgulama için ardından nüfusa kayıtlı olduğunuz ili seçiniz.
SSK hizmet dökümü sorgulama için ‘’Cilt No’’ kısmını kimliğinizde belirtilen şekliyle yazınız.
SSK hizmet dökümü sorgulama için ‘’Güvenlik Kodu’’ kısmında kutucukta size bazı karakterler verilmiştir. Bu karakterleri boşluğa yazınız.
SSK hizmet dökümü sorgulama için ardından ‘’Sorgula’’ butonuna basınız.
SSK hizmet dökümü sorgulama için sorgulama butonuna bastıktan sonra açılan sayfada sağ tarafta bulunan ‘’Hizmet Bilgisi’’ bölümünden SGK-SSK hizmet dökümü sorgulamanızı yapabilirsiniz.

SGK’nın Görevleri :

SGK, SGK ile ilgili gelişmeleri güncel olarak takip eder.
SGK kamu idarelerinin koordinasyonu için bir aracı görevindedir.
SGK kuruma bağlı olan tüzel ve gerçek kişilere hizmet verir.
SGK uluslar arası sözleşmelerin yürütülmesini sağlar.
SGK ulusal kalkınma ve yıllık uygulama politikaları uygular.
SGK sosyal güvenlik politikalarının gelişmesi ve daha iyi olması için çalışmalarda bulunur.

SGK uzun vadeli sigorta kolları kapsamında;

SGK ölüm aylığı,
SGK ölüm toptan ödeme,
SGK ölüm aylığı almakta olan kız çocukları için evlenme ödeneği ve cenaze ödeneği haklarını vermektedir.
SGK yaşlılık aylığı,
SGK kapsamında yaşlılık sigortası toptan ödeme,
SGK malullük aylığı gibi haklar verir.

SGK kısa vadeli sigorta kapsamında sigortalılara;

SGK kapsamında annelere emzirme ödeneği,

SGK kapsamında sigortalıya geçici iş göremezlik ödeneği,

SGK kapsamında sürekli iş göremezlik durumunda gelir bağlanması,

Ve SGK kapsamında erkekler için askerlik, anneler için doğum borçlanması gibi haklar vermektedir.

SGK Aracılığıyla Yararlanılabilecek Hizmetler Nelerdir?

SGK Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı bulunmaktadır. SGK ülkemizde vatandaşların yaklaşık % 50’sine hizmet vermektedir.

Vatandaşların isteklerini karşılayacak birçok uygulama SGK’nın resmi internet sitesinde mevcuttur. Bu uygulamalardan bazıları şu şekildedir: SGK Hak Sahipliği, SGK Kesenek Bilgi Sistemi, SGK E-Bildirge, SGK SMS Bilgilendirme, SGK Evrak Takip, SGK Kart ile Prim Ödeme, SGK E-Hizmetler, SGK E-Hastane, SGK E-Optik ve SGK E-Eczane’dir. Sorgulama işlemlerinizin birçoğunu SGK’nın sitesi üzerinden yapmanız mümkündür. Bunlardan bazıları şu şekildedir: Bağ-Kur maaş hesaplama, SGK maaş bordrosu, SGK ve SSK rapor parası, SGK laboratuar sonuçları, SGK işgörmezlik sorgulama, SGK Emekli Sandığı maaş hesaplama, SGK 4A, 4B ve 4C hizmet dökümü alma, SGK SSK maaş hesaplama, SGK prim ödeme, SGK yetim aylığı sorgulama, SGK yurtdışı borçlanması sorgulama, SGK danışma hattı, SGK gün sorgulama, SGK cenaze ödeneği, SGK Emekli Sandığı evrak takibi, SGK evrak takibi gibi işlemlerinizi SGK üzerinden yapabilirsiniz.

SGK ve SSK Prim Sorgulama

SGK ve SSK prim sorgulama işlemini internet üzerinden kolayca yapmanız mümkündür. SGK ve SSK prim sorgulama işlemi hem şifreli olarak E-Devlet sistemi üzerinden hem de şifresiz olarak E-SGM üzerinden yapılabilmektedir. SGK ve SSK prim sorgulama işlemini E-Devlet sistemi üzerinden yapabilmeniz için bir E-Devlet şifresi gerekecektir. E-Devlet şifrenizin ne olduğunu bilmiyorsanız bir PTT şubesinden 2 TL ödeme yaparak E-Devlet şifrenizi öğrenebilirsiniz. E-Devlet sistemi üzerinden SSK ve SGK prim sorgulama işlemi yapabilmek için sisteme giriş yapmanız gerekir. T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra‘’Kurumlar’’bölümüne tıklayınız. Bu bölümden ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu’’seçeneğine tıklayınız. Bu bölümden de ilgili seçeneğe gelerek SSK ve SGK prim sorgulama işlemini tamamlayınız.

E-SGM sistemi üzerinden şifreye ihtiyacınız olmadan SGK ve SSK prim sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Prim sorgulama işlemi yapabilmek için E-SGM’ nin sitesine giriniz. Açılan sayfada T.C kimlik numaranızı, doğum yılınızı, nüfusa kayıtlı olduğunuz ili vecilt numaranızıgiriniz. Güvenlik kodu kısmında verilen karakterleri boşluğa yazınız ve ‘’Sorgula’’butonuna tıklayınız. Sorgulama butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfanın sağ tarafında yer alan ‘’Hizmet Bilgisi’’ bölümünden prim sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

SGK ve SSK Ne Zaman Emekli Olabilirim?

SGK’nın internet adresine girerek ne zaman emekli olacağınızı hesaplamanız mümkündür. SGK’nın resmi internet sitesine girdiğinizde ‘Ne Zaman Emekli Olabilirim’ bölümünü açınız. Açılan sayfada cinsiyetinizi işaretleyiniz. Emeklilikte cinsiyet önemlidir. Çünkü kadın ve erkek için emeklilik yaşı farklılık göstermektedir. Ardından doğum tarihinizi yazınız. Hizmete başlama tarihinizi yazınız. Maluliyetiniz var ise belirtiniz. Erken yaşlanma durumunuz var ise ‘’Evet’’ yok ise ‘’Hayır’’ seçeneğini seçiniz. SSK prim gün sayınızı ve diğer kurumlara ait prim gün sayınızı eğer var ise yazınız. Ardından fiili gün sayınızı yazınız. Eğer varsa yurtdışı gün sayınızı da yazınız. Son olarak gün/ay/yıl şeklinde 3600 günü doldurduğunuz tarihi yazınız. ‘’Gönder’’ butonuna basınız. Böylelikle ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.