TÜRK VATANDAŞLIĞI MURACAATLARINDA UYGULAMADAKİ İncelikler

TÜRK VATANDAŞLIĞI MÜRCAATINDA Dikkat Edilecek Hususlar ;


30.05.2019 Tarihinde yayınlanan yeni yönetmelik ile eski yönetmelik mülga olmuştur. Bu yönetmelikle ile uygunluk belgesinin kabulünde yeni usuller benimsenmiş olup önceden ret olan bazı belge talepleri kabul edilir hale gelmiştir.
1-Birden fazla satış veya satış vaadi işlemleri birlikte kabul edilebilecek
2-Ekspertiz Raporları ile ilgili yeni düzenlemeler  yapılmış olup,tapu satış bedelinde  ve resmi harçların belirlenmesinde  bire bir  bağlayıcı olmadığı açıkça izah edilmiştir.
3-Resmi senet,Satış Vaadi sözleşmesi ,Ekspertiz Raporu  ve Ödeme Dekontları için dolar kurunun  işlem tarihinden  bir önceki iş günü MBES kuru olduğu açıkça ifade edilmiş,
4-Banka dekontlarında  özellikle Kamu kurumlarının satışları için  Makul ilişki kurulması tanımı getirilmiştir.
5-Değer tespitinin 3 şekilde yapılabileceği, banka dekontları üzerinden de tespit yapılabileceği kuralı getirilmiştir.
6-Taşınmaz alımı yolu ile vatandaş olanlardan 3 yıldan önce taşınmaz satın alan yabancılara uygunluk belgesi verilmeyeceği ifade edilmiştir.
7-Mavi Kart Sahibi olanların Türk Vatandaşı olarak değerlendirilebileceği beyan edilmiştir.
8-İstenilen bedelden ipotek miktarının değil kredi miktarının düşüleceği kuralı getirilmiştir.
9-Satış Vaadi ile yapılan işlemlerde ödeme dekontunun tarihinin mutlaka sözleşme tarihinden önce  olması gerektiği, istisna olarak aynı gün olabileceği kuralı belirtilmiştir.
10-Yeni yönetmelik ile 12.01.2017 tarihinden sonra yabancı birinden yerli birinin veya yerli şirketin aldığı taşınmazları alan farklı yabancılarında uygunluk belgesi müracaatında bulunabileceği ifade edilmiştir.
11-Kanuni ipotekli satışlarda ipotek bedeli haricinde peşin ödenen kısmın yönetmelikte  belirlenen  meblağı kurtarması halinde vatandaşlık müracatında bulunabilir.
Türk vatandaşlığı  ve yabancıların gayrimenkul alımı-satımı için istenen Ekspertiz Raporu ve Vatandaşlık işlemlerini danışmanlık ve takibi için  www.denetim24.com.tr ulaşabilir,81 ilde Ekspertiz Raporu hazırlanmakta, Türkiye genelinde   hukukculari, avukatlar ile vekaleten gayrimenkul alımı, vatandaşlık şerhi tescili ,vatandaşlık işlemleri  resmi kurumlarda takip edilmesi gibi hukuki işlemlerinizin takibi için uzmanlardan oluşan denetim24 ekibi arayabilir, danışabilir ve işinizi güvenle yaptırabilirsiniz
Muhsin Bilgi

Muhsin Bilgi

1970 yılında Sakarya - Geyve - Taraklı ya bağlı Yeniköy doğumludur. İlkokulu babasının memuriyeti sebebiyle Geyve-Eşme Köyü ilköğretimde tamamladı. Ortaokul – Lise öğrenimimi Geyve ilçesinde tamamladı. Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünü 1992 Güz Dönemi Mezun oldu. 1992-1996 Yılları arasında Serbest Muhasebeci olarak değişik firmalarda çalıştı.. 07.01.1997 Tarihinden itibaren SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR olarak, kazandığı sertifikalar la da değişik firmalarda danışmanlık hizmetleri sunmakta olup, ortağı olduğu ve Ülkemizde Hile Yolsuzluk ve Suistimal alanında ilk şirket olan ve konusunda uzmanlardan oluşan MUHSİN BİLGİ DENETİM HİZMETLERİ A.Ş. ile de firmalar da Hile - Yolsuzluk ve Suistimal check -up , Eğitim ,Denetim çalışmaları hizmetlerini sunmaktadır... Ayrıca Kazandığı Sertifikalar olarak; 1- İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasından 2002- 2005 yıllarında aldığı BİLİRKİŞİ SERTİFİKASI 2- Ankara –Hazine Müsteşarlığından 2004 yılında aldığı SİGORTACILIK BAĞIMSIZ DENETİM SERTİFİKASI 3- Ankara TURMOB –İstanbul Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Akademi si tarafından 2010 yılında ADLİ MUHASEBE UZMANLIĞI SERTİFİKASI 4- Sermaye piyasası lisanslama Sicil ve Eğitim Kurumu tarafından 21.01.2013 Tarih ve Lisans No: 802807 olan SERMAYE PİYASASINDA BAĞIMSIZ DENETİM LİSANSI 5- T.C Kamu gözetim Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarfaından Tarih:27/09/2013 ve Sicil No:1984 olan BAĞIMSIZ DENETÇİ BELGESİ Uzmanlık Sertifikalarının Sahibi olup , internet web siteleri ile de Türkiye de alanında uzmanlardan oluşan ,ekibe sahip olarak , hizmet sunmaya devam etmektedir.. Sahip olduğu sertifikalarla İstanbul da değişik mahkemelerde mali bilirkişilik yapmaktadır. Bunlar ; Asliye Hukuk – Asliye Ceza Mahkemelerinde - İş Mahkemelerinde –Ticaret ve Vergi Mahkemelerinde BİLİRKİŞİ olarak görev yapmaktadır. İngilizce bilmekte olup, üç çocuk babasıdır

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.