Muhasebe Ofislerine ; Vergi Dairesi , Sözleşme Damga Vergisi Cezaları gönderiyor

Muhasebe Ofisleri mükellefleri ile her yıl  Muhasebe-Mali müşavirlik hizmetleri ile ilgili  Sözleşmeleri yenileyip ilgili vergi dairesine Damga vergilerini yatırmaları gerekmektedir.  Muhasebe hizmeti süreklilik arz ettiği için genelde  yenilemeye gerek duyulmamaktadır. Maliye  her yıl sözleşme yenilemeyen ve   damga vergisi ödemeyen muhasebe ofislerinden müşterilerinin listesini ve sözleşme damga vergisinin ödenip ödenmediğini sormaktadır.

Angarya ve  fazla işlemlerden  yakınan muhasebe ofislerine   ödüllendirircesine ceza  yağdırılıyor. Vergi dairelerinde  tebligatlar yapılmaya başlandığı ve Bir çok  mali müşavir ofisinin bu durumdan  şikayetçi olduğu görülmektedir.

Geçmişte  muhasebesini bırakılmış ,alacağı olan  muhasebe ofisleri  ücretlerini almadıkları -alamadıkları sözleşmenin  damga vergisini gecikmeli ödemek zorunda kalacaklar bir de üstüne  cezalar ödemek zorunda kalarak

Maliyenin-SGK nın  bir çok işleminin yardımcısı olan muhasebe ofisleri maliyece ve sgk kurumlarınca    ödül gibi ceza larla  muhatap kalmaları  mesleklerin  yoğun iş temposu  getirdiklerinden yakınılmaktadır.

İdarelerin  uygulamalarından önce farkındalık eğitimleri – uygulama aksaklıkları- yardım alınacak  mekan ve  bölümlerin ihtas edilmesi  gereklidir. Öncelik bilgilendirme ve  işlemlerin doğruluğu ve gerçekliği olmalıdır. Bir çok uygulamada ceza  öncelikli olmamalıdır.

Maliye-SGK ve diğer kurumlar   muhasebe ofisleri ile paralel çalışmalı  ve   uygulama eğitimler düzenlemelidir. O zaman hem vergi tahakkuku  ve tahsili artışı olacağı inancı mevcuttur.

Muhasebe ofislerine beyaz zarflar içinde  bayram öncesi cezalar   bayram tebriği  olmasın

Muhsin Bilgi

Muhsin Bilgi

1970 yılında Sakarya - Geyve - Taraklı ya bağlı Yeniköy doğumludur. İlkokulu babasının memuriyeti sebebiyle Geyve-Eşme Köyü ilköğretimde tamamladı. Ortaokul – Lise öğrenimimi Geyve ilçesinde tamamladı. Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünü 1992 Güz Dönemi Mezun oldu. 1992-1996 Yılları arasında Serbest Muhasebeci olarak değişik firmalarda çalıştı.. 07.01.1997 Tarihinden itibaren SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR olarak, kazandığı sertifikalar la da değişik firmalarda danışmanlık hizmetleri sunmakta olup, ortağı olduğu ve Ülkemizde Hile Yolsuzluk ve Suistimal alanında ilk şirket olan ve konusunda uzmanlardan oluşan MUHSİN BİLGİ DENETİM HİZMETLERİ A.Ş. ile de firmalar da Hile - Yolsuzluk ve Suistimal check -up , Eğitim ,Denetim çalışmaları hizmetlerini sunmaktadır... Ayrıca Kazandığı Sertifikalar olarak; 1- İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasından 2002- 2005 yıllarında aldığı BİLİRKİŞİ SERTİFİKASI 2- Ankara –Hazine Müsteşarlığından 2004 yılında aldığı SİGORTACILIK BAĞIMSIZ DENETİM SERTİFİKASI 3- Ankara TURMOB –İstanbul Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Akademi si tarafından 2010 yılında ADLİ MUHASEBE UZMANLIĞI SERTİFİKASI 4- Sermaye piyasası lisanslama Sicil ve Eğitim Kurumu tarafından 21.01.2013 Tarih ve Lisans No: 802807 olan SERMAYE PİYASASINDA BAĞIMSIZ DENETİM LİSANSI 5- T.C Kamu gözetim Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarfaından Tarih:27/09/2013 ve Sicil No:1984 olan BAĞIMSIZ DENETÇİ BELGESİ Uzmanlık Sertifikalarının Sahibi olup , internet web siteleri ile de Türkiye de alanında uzmanlardan oluşan ,ekibe sahip olarak , hizmet sunmaya devam etmektedir.. Sahip olduğu sertifikalarla İstanbul da değişik mahkemelerde mali bilirkişilik yapmaktadır. Bunlar ; Asliye Hukuk – Asliye Ceza Mahkemelerinde - İş Mahkemelerinde –Ticaret ve Vergi Mahkemelerinde BİLİRKİŞİ olarak görev yapmaktadır. İngilizce bilmekte olup, üç çocuk babasıdır

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.