‘YENİ EVLENENDEN BİN 800 LİRA KDV İSTENİYOR’

 

Yeni evlenenden  1 800 TL  KDV istiyoruz

KDV olarak AK Parti Milletvekili Recai Berber ;  Katma Değer Vergisi Kanunu’nda zaten vergi oranının yüzde 10 düzeyinde olduğunu ve Bakanlar Kurulu’na oranı 4 katına kadar artırıp yüzde 1’e kadar indirmeye yetki verilmesi nedeniyle KDV’nin yüzde 18’e kadar çıkarılmış olduğunu kaydederek “Benim önerim yüzde 1.8 ve 18 olan KDV’nin yüzde 10 ve yüzde 1 şeklinde belirlenmesi. KDV’yi yüzde 18’den yüzde 10’a indirilen ürünlerdeki vergi kaybını ise bir süre ÖTV oranlarını artırarak telafi edebiliriz. Örneğin beyaz eşyada ÖTV oranı yüzde 6.7. Bu oranı yüzde 10’a çekersiniz. KDV’yi de yüzde 18’den yüzde 10’a indirirseniz gelir kaybı azalır” dedi. Bazı ürünlerdeki KDV oranlarının yüksekliğini mobilya örneği ile anlatan Berber, “Gençler yeni evlenirken 10 bin liralık mobilya alıyor. Biz de diyoruz ki bin 800 lira da bana ver. Bu böyle olur mu?” dedi.

‘1.6 TRİLYON $ ALDIK BU SÜRDÜRÜLEMEZ’

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı son 11 yılda bütçe gelirlerinin toplamının 1.6 trilyon dolar olduğunu belirterek, “Kamu borcunu düşürüyoruz ama, çok yüksek vergi alıyoruz. Borcu azalttık ama bu vergiler sürdürülebilir değil” dedi. Ardından da çalışma müjdesi verdi

Vergi oranlarının yüksekliğini belirtmek için rakamlara başvuran Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Recai Berber, kendisinin de mensubu olduğu AK Parti iktidarına kadar Türkiye’de 80 yılda 750 milyar dolarlık bütçe toplamının bulunduğunu son 11 yılda ise bunun 1.6 trilyon dolara tırmandığını belirtti. Bütçe rakamının yüzde 80’ini toplanan vergilerin oluşturduğunu kaydeden Berber, “Yüzde 80’i vergilerden oluşan bütçe gelirlerinin bu kadar artması vergilerin çok yüksek olduğunu gösteriyor. Kamu borç yükünü düşürüyoruz ama nasıl? Vergiler yüksek olduğu için düşürebiliyoruz. Çok yüksek vergi alıyoruz. Borcu azalttık ama bu vergiler sürdürülebilir değil” dedi.

ÖNCEKİ 10 YILIN 6 KATINA ÇIKTI

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın rakamlarına göre Türkiye’de 1923 yılından 2003 yılına kadar Türk Lirası bazında 200 milyar liralık bütçe geliri elde edildi. Bunun 160 milyar lirası vergi gelirlerinden oluştu. Dolar bazında ise 750 milyar dolarlık bütçe gelirinin yüzde 80’ini vatandaşlar ve şirketlerden vergi olarak toplandı. Son 11 yılda ise toplanan vergi deyim yerindeyse uçuşa geçti. Özellikle 2003’ten sonra sağlanan istikrar ortamındaki yüksek büyüme ortamında tüketimden alınan vergiler ile vergi gelirleri patladı ve 11 yılda 1.6 trilyon dolara ulaştı. Bu rakam önceki 10 yıllık tutarın tam 6 katına denk geliyor. KDV’de indirim öngören çalışmanın hayata geçip geçmeyeceğine dair soru üzerine Berber, halen Meclis’te Alt Komisyon’da bulunan yeni Gelir Vergisi Kanunu’nun çalışmasını da hatırlatarak “Çalışmaları hem KDV, hem ÖTV hem de Gelir ve Kurumlar Vergisi kapsamında bir bütün olarak görmek lazım. Yapılacak çalışmada kanunlar bir bütün olarak ele alınmalı” dedi. Berber’in anlatımından Gelir Vergisi Yasası’nın tek başına çıkarılmayıp ÖTV, KDV ve Kurumlar Vergisi yasalarıyla birlikte ele alınıp yeniden değerlendirileceği anlaşıldı.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.