Altınbaş Holding hangi sektöre giriyor?

Altınbaş Holding, Kıbrıs’ta 1993 yılında kurulan, daha sonra Türkiye ve Ukrayna’ya açılan Creditwest markasını bölgesel finansal güç yapmak için kolları sıvadı.

KKTC’de kuruluşunun 20. yılını kutlayan Altınbaş Holding’in finans sektöründeki iştiraki Creditwest, Türkiye’de banka satın almak istiyor. KKTC dışında Ukrayna’da da bankacılık yapan grup Türkiye’de bankacılık ve banka dışı finans sektöründe çıkacak fırsatları da yakından takip ediyor. Creditwest’in 20. kuruluş yıldönümü nedeniyle Lefk oşa’da bir grup ekonomi basını ile bir araya gelen Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Creditwest Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Altınbaş, İcra Kurulu Başkanı Cengiz Biçer ve Creditwest Genel Müdürü Süleyman Erol bankanın ve grubun büyüme hedeflerini paylaştı.

Yakında Türkiye’de banka dışı finansal kesimde tüketici finansmanı veya mortgage alanında bir girişimlerinin olacağını belirten Altınbaş, “Şimdiye kadar BDDK bankacılık lisansı vermiyordu. Başlangıcı banka dışı finansal kesim olmak üzere operasyonlarımızı geliştireceğiz. Türkiye’de tüketici finansmanının önünün çok açıldığını düşünüyoruz. Ayrıca Türkiye’de bir banka sahibi olmayı hedefl iyoruz. Her türlü hakka sahip bir lisans istiyoruz. Çıkan fırsatları değerlendireceğiz. Bu anlamda sermaye piyasalarında faaliyet gösteren birkaç aracı kurumla görüşüyoruz. Yatırım bankacılığı da yapabiliriz konvansiyonel bankacılık da olabilir. Radarlarımız açık” diye konuştu.

Creditwest’i bölgesel güç yapacak

KKTC’de 14 şube, Ukrayna’da 2 şube ile bankacılık hizmeti verdiklerini anlatan Nusret Altınbaş, Creditwest çatısı altında finans sektöründe büyüyerek bölgesel güç olmayı hedefl ediklerini aktardı. Altınbaş, “Türkiye’de sadece factoring alanında şirketimiz var, Türkiye’de de aracı kurum ya da bir bankaya sahip olmak istiyoruz. Türkiye merkezli bir finansal güç oluşturmaya çalışıyoruz. Türkiye, Avrupa, Balkan ülkeleri, Kafk as ülkeleri ve Ortadoğu’da girişimlerimiz olacak” dedi.

“Halka açılma planımız var”

Grubun kurumsallaşması için halka açılmanın da gündemlerinde olduğunu belirten Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Creditwest Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Altınbaş, “Kurumsallaşmayan, dünya ölçeğinde iş yapmayan şirketlerin işi zor görünüyor. Bunun yollarından bir tanesi de sermaye piyasalarından geçiyor.. Bu nedenle en yakın zamanda grup içerisinden bir şirketi halka açacağız” diye konuştu.

Avrupa’da kuyum markası satın alacak

Kuyum sektöründe Altınbaş ve Assos markaları ile faaliyet gösterdiklerini hatırlatan Nusret Altınbaş şunları söyledi: “Almanya özellikle kuyumculukta önemli bir ihracat ayağımız. Asos markası olarak Almanya’dan bir marka almak için görüşüyoruz. Bir ülkeyi girip tanıtmak zor. Ama hazır bir marka ile gitmek daha doğru.”

Kıbrıs’ı dünyaya film ile açacak

Creditwest Bank Kıbrıs, Kuzey Kıbrıs’taki 20. yılını sosyal sorumluluk projeleriyle kutluyor. Creditwest Bank Kıbrıs, Kuzey Kıbrıs’ta ilk kez düzenlenecek Altın Ada Uluslararası Film Festivali’ne ana sponsor oldu. İngiltere’de faaliyet gösteren Balık Art Vakfı’nın organize ettiği festival 7-13 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek. Creditwest Bank Kıbrıs Genel Müdürü Süleyman Erol, kültürün ve sanatın milliyeti olmadığını vurgulayarak, “Gelecek yıllarda da sahipleneceğimiz festival ile Kıbrıslı sinema yapımcılarının yapıtlarının sergilenmesi ve yeni yapımların teşvik edileceğini umuyoruz” dedi. 1994 yılında ilk şubesini Kıbrıs Sarayönü’nde açan bankanın bugün Kuzey Kıbrıs’ın en büyük özel sermayeli bankası olduğunu belirten Süleyman Erol, şöyle konuştu: “Creditwest Bank Kıbrıs, son 7 yılda yıllık ortalama yüzde 30 ile Kıbrıs bankacılık sektöründen 3 kat fazla büyüdü. 2013 yıl sonu itibariyle Creditwest 14 şubesi ile aktif toplamını 1.160 milyon TL’ye ve öz kaynaklarını 82 milyon TL’nin üzerine çıkararak Kuzey Kıbrıs’taki özel sermayeli bankalar arasında liderliğe yükseldi.” Creditwest, hava sıcaklıkları ve su sıkıntısı nedeniyle yeşil alanlarını kaybetmeye başlayan Kuzey Kıbrıs’a 20 bin ağaçlık bir orman da kazandırılacak.

Ukrayna’da hedef 100 şube

Cengiz Biçer, 2007 yılında Ukrayna’da ilk ve tek yüzde 100 Türk sermayeli bankayı Altınbaş Holding’in kurduğunu söyledi. Biçer şöyle devam etti : “Ukrayna’da şu an süren karışıklık çözüme kavuştuğunda hızla büyüyeceğiz. Ukrayna’da bu sorun çözülürse gelecek umutlu görünüyor.. Orta vadede 100 şubeye ulaşmayı hedefl iyoruz. Yeni atak için beklemedeyiz.”

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.