SSK’ sız işçi ÇALIŞTIRMAYIN

İşverenlere en güzel tavsiye ;

Aman işyerleriniz de  SSK ‘sız işçi çalıştırmayın demektir.

Neden mi ?

Artık çalışma hayatı   sadece  SSK idaresi tarafından değil ,Maliye, Belediye,Polis ,Diğer kurumlar da dahil denetliyor. Bu denetim sonucu  tespitler ,birbiri ile entegreli çalışan tüm devlet daireleri tarafından  yapılarak   işverene cezalar gelebilir.Örneğin;

Şirketinize ait firma araçlarında  SSK’ sız çalışan bir işçinin veya  henüz  SSK ‘sını yaptırmadığınız,unuttuğunuz bir çalışanınız şirket aracında trafik cezası veya trafik kazası tutanağına  tanzim edilirse  neler başınıza gelebilir ;

1-Trafik cezası tutanağı Emniyet – SSK – Maliye  üçlüsünde kişiler   T.C  kimlik kontrolü yapılıyor ,Eğer SSK’ sız  olduğu tespit edildiğinde Maliye’den ve  SGK  Kurumundan  yüklü cezalar  adresinize gelebilir.

2-Ceza tutanağı örneği  Emniyet-SGK  -Maliye Kurumu  içindeki entegre sistemler ile kontrol edilip,

3-Önce SSK kurumu TC kimlikten o kişinin SSK lı olup olmadığı kontrolu yapılmakta,

4-Eğer Sigortalı işçi ise sadece trafik cezası ödemesi ile kurtarabilirsiniz,

5-İşçiniz SSK’sız ve kazada  yaralamalı kaza ise  iş kazası mı yoksa şahıs kazası mı ? işveren aracı amacı dışı kişilerce kullanımı mı ?  gibi bir çok sorun ve sorular sizi bekliyor ..

6- SSK tüm kontrol işlemleri en az 6 ay ile 1 yıl  sürdüğünden , genelde işveren ,  olay unutuldu  diye düşünür, ama bir gün adresine gelen  10 kat cezalarla karşılaşabilir.

7- İşte bu durumda İşveren , aylık düzenli prim ödemelerinden  ve zamanında prim ödemeden  kaynaklı tüm ssk teşvikleri yanar,geçmişe dönük indirimleri  iptal edilir ve cezalı surette SGK idaresi işverenlerden iadesini talep edebilir.Hem de gecikme faizi ile birlikte..

8-İşverenin geriye dönük aylık bildirge iptalleri  idarece yapıldığı zamanda İdari para cezası , kesilmektedir. Böylece idareye tekrar Ek bildirge vermesi icap edebilir.

9-Eğer geriye dönük 12 aylık bir  tespit tutanağı   yaklaşık 28 asgari ücret cezası olarak hesaplanmaktadır.

Şimdi Aman SSK ‘sız işçi çalıştırmak mı ? dediğinizi duyar gibiyim.

Bir SSK sız  işçi tutanağının ,  işverene maliyeti ;  İşçi maaşının 30 katını bulabilmektedir.

Bu ağır cezalar karşısında ,İşverenlere söylenecek tek söz kalıyor    ,

KARAR SİZİN…

 

 

 

Muhsin Bilgi

Muhsin Bilgi

1970 yılında Sakarya - Geyve - Taraklı ya bağlı Yeniköy doğumludur. İlkokulu babasının memuriyeti sebebiyle Geyve-Eşme Köyü ilköğretimde tamamladı. Ortaokul – Lise öğrenimimi Geyve ilçesinde tamamladı. Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünü 1992 Güz Dönemi Mezun oldu. 1992-1996 Yılları arasında Serbest Muhasebeci olarak değişik firmalarda çalıştı.. 07.01.1997 Tarihinden itibaren SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR olarak, kazandığı sertifikalar la da değişik firmalarda danışmanlık hizmetleri sunmakta olup, ortağı olduğu ve Ülkemizde Hile Yolsuzluk ve Suistimal alanında ilk şirket olan ve konusunda uzmanlardan oluşan MUHSİN BİLGİ DENETİM HİZMETLERİ A.Ş. ile de firmalar da Hile - Yolsuzluk ve Suistimal check -up , Eğitim ,Denetim çalışmaları hizmetlerini sunmaktadır... Ayrıca Kazandığı Sertifikalar olarak; 1- İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasından 2002- 2005 yıllarında aldığı BİLİRKİŞİ SERTİFİKASI 2- Ankara –Hazine Müsteşarlığından 2004 yılında aldığı SİGORTACILIK BAĞIMSIZ DENETİM SERTİFİKASI 3- Ankara TURMOB –İstanbul Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Akademi si tarafından 2010 yılında ADLİ MUHASEBE UZMANLIĞI SERTİFİKASI 4- Sermaye piyasası lisanslama Sicil ve Eğitim Kurumu tarafından 21.01.2013 Tarih ve Lisans No: 802807 olan SERMAYE PİYASASINDA BAĞIMSIZ DENETİM LİSANSI 5- T.C Kamu gözetim Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarfaından Tarih:27/09/2013 ve Sicil No:1984 olan BAĞIMSIZ DENETÇİ BELGESİ Uzmanlık Sertifikalarının Sahibi olup , internet web siteleri ile de Türkiye de alanında uzmanlardan oluşan ,ekibe sahip olarak , hizmet sunmaya devam etmektedir.. Sahip olduğu sertifikalarla İstanbul da değişik mahkemelerde mali bilirkişilik yapmaktadır. Bunlar ; Asliye Hukuk – Asliye Ceza Mahkemelerinde - İş Mahkemelerinde –Ticaret ve Vergi Mahkemelerinde BİLİRKİŞİ olarak görev yapmaktadır. İngilizce bilmekte olup, üç çocuk babasıdır

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.