ŞİRKETLERDE Hayalet Çalışanlar mevcut !

Türkiye ‘de ilk Hile denetim şirketi olan MUHSİN BİLGİ DENETİM HİZMETLERİ A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı MUHSİN BİLGİ açıklamasında ; 50 kişinin üstünde çalışanı ve vardiyeli  çalışanlara sahip Şirketlerde  çeşitli hilelerle  Hayali çalışanları mevcuttur.’ Hayali çalışanlar dan insan kaynakları departmanı yüksek menfaat sağladıkları görülmektedir.

Peki bu işlemler nasıl gerçekleşmektedir ?

Bir hayalet çalışan  işletmede  fiili anlamda  çalışmadığı halde bordroda gözüken veya  sahte kişidir. Gerçek kişi  hayalet genellikle hile yapanın   bir yakını  veya  arkadaşıdır.
Yapılan Hile de ;
a-Hile yapan  işletmenin personel ve bordro kayıtları üzerinde sahtecilik yapar
b-Hayalet çalışan için işletmede ücret tahakkuk eder.
c-Hile yapan  veya işbirlikçisi ücret  ödemesini alır.
Önemli olan hayalet çalışanın  işletmenin  bordrosuna bir şekilde dahil edilmesidir. İşe alım yetkisi bir kişide toplanıyorsa-Bordro bölümünde  görevlerin ayrılığı ilkesine tam  uyulmuyorsa-kontrol yoksunluğu var ise ödeme alan her çalışanla- personel kayıtları karşılaştırılmıyorsa her zaman gerçekleştirilme olasılığı yüksektir. Bir çalışan işletmeden ayrıldığı zaman ismi bordro kayıtlarından silinmeyip ücret ödemeye devam edilmekte, ve böylece  ücret cebe atılmaktadır..

Yaptıkları denetimlerde  otel-restoran-inşaat-lojistik -üretim gibi istihdamı yüksek  firmalarında hileli bordrolarla her yıl ciroların % 5 i kadar miktarın buharlaştığını ve  düzenli BORDRO DENETİMLERİ ve HİLE DENETİMLERİ yapılması gerektiğini belirten Muhsin bilgi şimdiye kadar  ki denetimler tespitlerinde bordro hilesi yapılmayan şirkete rastlamadıklarını beyan ederken işletmelere UYARIDA  bulunmaktadır.

Kasalarda ki denetim  önlemleri   kadar insan kaynaklarında  da  denetimlere   dikkat edilmesi gereklidir.

Hile denetim eğitimleri ile şirketlerde farkındalık oluşturdukları  ve hile yapılma oranının düştüğünü   belirten Muhsin Bilgi ;Farkındalık eğitimleri her şirket özelinde mutlaka gereklidir.’ dedi

Eğitime ve denetime ayrılan bütçenin hile yoluyla kaybedilenin yanında çok değersiz kaldığı ve  bilinçlendirme eğitimlerinin  şirkete pozitif  sonuçlar doğurduğu görülmektedir.

Muhsin Bilgi

Muhsin Bilgi

1970 yılında Sakarya - Geyve - Taraklı ya bağlı Yeniköy doğumludur. İlkokulu babasının memuriyeti sebebiyle Geyve-Eşme Köyü ilköğretimde tamamladı. Ortaokul – Lise öğrenimimi Geyve ilçesinde tamamladı. Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünü 1992 Güz Dönemi Mezun oldu. 1992-1996 Yılları arasında Serbest Muhasebeci olarak değişik firmalarda çalıştı.. 07.01.1997 Tarihinden itibaren SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR olarak, kazandığı sertifikalar la da değişik firmalarda danışmanlık hizmetleri sunmakta olup, ortağı olduğu ve Ülkemizde Hile Yolsuzluk ve Suistimal alanında ilk şirket olan ve konusunda uzmanlardan oluşan MUHSİN BİLGİ DENETİM HİZMETLERİ A.Ş. ile de firmalar da Hile - Yolsuzluk ve Suistimal check -up , Eğitim ,Denetim çalışmaları hizmetlerini sunmaktadır... Ayrıca Kazandığı Sertifikalar olarak; 1- İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasından 2002- 2005 yıllarında aldığı BİLİRKİŞİ SERTİFİKASI 2- Ankara –Hazine Müsteşarlığından 2004 yılında aldığı SİGORTACILIK BAĞIMSIZ DENETİM SERTİFİKASI 3- Ankara TURMOB –İstanbul Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Akademi si tarafından 2010 yılında ADLİ MUHASEBE UZMANLIĞI SERTİFİKASI 4- Sermaye piyasası lisanslama Sicil ve Eğitim Kurumu tarafından 21.01.2013 Tarih ve Lisans No: 802807 olan SERMAYE PİYASASINDA BAĞIMSIZ DENETİM LİSANSI 5- T.C Kamu gözetim Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarfaından Tarih:27/09/2013 ve Sicil No:1984 olan BAĞIMSIZ DENETÇİ BELGESİ Uzmanlık Sertifikalarının Sahibi olup , internet web siteleri ile de Türkiye de alanında uzmanlardan oluşan ,ekibe sahip olarak , hizmet sunmaya devam etmektedir.. Sahip olduğu sertifikalarla İstanbul da değişik mahkemelerde mali bilirkişilik yapmaktadır. Bunlar ; Asliye Hukuk – Asliye Ceza Mahkemelerinde - İş Mahkemelerinde –Ticaret ve Vergi Mahkemelerinde BİLİRKİŞİ olarak görev yapmaktadır. İngilizce bilmekte olup, üç çocuk babasıdır

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.