KONKORDATO ÖNCESİ ÇARELER VAR

KONKORDATO ÖNCESİ DE  ÇARELER VAR

Ekonomideki daralma sebebiyle şirketlerimizin yaşadığı borçları döndürememe  sebebiyle yaşadıkları ekonomik darboğazda hukuki bir koruma olsun ,şirketler mağdur olmasın,ticaret devam etsin diye  konkordato durumu tercih edilir oldu.

15.03.2018 Tarihli icra iflas kanunu 7101  ile yasalaşan ve ekonomimize katkı sağlayan yasamız önceleri yasa ve uygulaması hakkında uzman kişilerin az olduğundan uygulamada yeterince teveccüh görmemiş ,günümüzde ise bu konuda şirketlere danışmanlık veren uzmanlar, konkordato komiserleri ,bağımsız deneticiler firmaları aydınlatmaktadır.

Hukuki Uygulama her firmaya uygun mudur ?Her borç ödeme sıkıntısı çeken şirket konkordato mu istemeli ?

Öncelikle şirket  uzman bir müşaviri ,bağımsız denetçi tarafından mali ve ekonomik verileri incelmeye alınır ,şirket check up yapılır, konkordato sürecine hazırlanır veya süreç uygun değilse değerleme yapılır ve uzman gözetiminde şirket yeni duruma hazırlanır, Bu hazırlık aşaması 1 ile 3 ay sürer

İstanbulda şirketlere danışmanlık veren konkordato uzmanı Muhsin Bilgi (www.muhsinbilgi.com.tr)” Şirketlerin bu süreçlerde farklı çözümler ,farklı çalışmalar ,farklı  şıklar, farklı çözüm yolları olduğunu,bir çok firmanın konkordatoya uygun olmadığını, mahkeme yolu ile kanuni  konkordato  yerine daha  ekonomik ,daha kısa sürede çözüm olan ihtiyari  konkordatoyu uygulamalarını tavsiye etmektedir.”

Şirketler borç girdabına ,döngü sıkışıklığına girdiğinde alternatif ödeme ve tahsilat  şıklarıda azalır. Kredi veren kuruluşların negatif etkisinde kalır ,Çaresizlik çare  olmaya başlar ,Bu dönemde şirketler  rehabilite olması lazımdır

Alanında Uzmanlar  şirketlere farklı bakış açıları geliştirebilir. Konkordato özel komiserleri, şirket yöneticilerine alternatif çözümler geliştirmektedir.

Ayrıca bu alanda uzmanlardan oluşan şirketlerden faydalanılabilir. İstanbul da Uluslararası şirketlere danışmanlık  hizmeti sunan  Denetim 24 Uluslar arası Denetim Hizmetleri A.Ş firması ekibi Konkordato firmalarına  mahkeme öncesi ihtiyari konkordato ile arabulucu-uzlaştırıcı ve  ticari davalarda tecrübeli hukukçuları ile komisyon kurarak bir çok firmaya danışmanlık   hizmetleri sunmaktalar,  Daha ekonomik ,daha seri ve memnuniyeti yüksek sonuçlar elde edildiği görülmektedir.(www.denetim24.com.tr)

Şimdi zaman şirketlerin devamlılığı zamanıdır.Hukuki sistemde mahkemeler konkordato komiserleri atanırken o sektörün  çilesini çekmiş  şirket sahiplerini devre dışı bırakmak suretiyle  şirket yönetimlerinde  zaafiyetler oluşturabiliyor  ve ticari kararlarda  şirket yönetici ve ortakların  etkisiz kalması , yalnız kalma  gibi durumlar oluşmaktadır. Buda  işverenin  etkin olma  ve  karar  vermesini engellemektedir.

Devir pratik çözümler sunma ve ekonomik  kararları seri alma zamanıdır. Konkordato öncesi yapılacakları ,çözüm yolları ve  planlamaları uygulamak  , yolun sonunu görmediğiniz  tahmin etmediğiniz sonuçlar ile karşılaşmadan önceki kavşakta      uzmanlardan faydalanmakta  yarar  vardır.

Uzman Konkordato Komiseri-

M.B.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.