Düğmeye basıldı, kamuya özel sektör modeli geliyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, devlette “Özel Sektör Modeli Bütçe” için düğmeye basıldığını söyledi. Şimşek’in paylaştığı bilgiye göre en geç 2018’e kadar geçilmesi planlanan ‘program bazlı performans bütçe’siyle “Sayıştay raporu gelmedi” tartışmaları da sona erecek. Hedeflenen sistem sayesinde idarelere belirli hedefler konulacak. Ayrılan kaynak takibe alınıp kontrol edilecek. Akşam’ın haberine göre kamu kaynaklarının topluma ne yarar sağladığı izlenecek. Hükümetin öncelikleriyle idarelerin harcama kararları uyumlu hale gelecek. Hazırlanacak bütçe belgeleriyle vatandaş hükümetin kaynakları nasıl dağıttığına ilişkin tercihleri görüp bunları sorgulayabilecek. Kamu hizmetlerinin kalitesi de raporlanacak.

17 ARALIK’IN ZARARI RAKAMLARLA ÖLÇÜLEMEZ
17 Aralık sürecinin ülkeye ne kaybettirdiği konusunda da Bakan Şimşek şöyle dedi: Sayısallaştırması zor bir kayıp. 10 yılda birçok reform yaparak tırnaklarımızla ülkeyi bir noktaya getirdik. Kim ne derse desin yolsuzluk azalmıştır, demokratikleşme ilerlemiş, kurumsal yapı iyileşmiştir. Bunları ben değil Dünya Bankası, Uluslararası Şeffaflık Örgütü ve Dünya Ekonomik Forumu göstergeleri söylüyor. Rol model ülke argümanıydık ama itibarımız olumsuz etkilendi.” Bakan, paralel yapıyla ilgili olarak da “Hiçbir devlet başka yerlerden talimat alan ve başka yerlere hesap veren bir yapıyı kabul etmez” dedi. REYTİNG kuruluşlarının Türkiye’nin görünümünü ‘negatif’e çevirmelerini de değerlendiren Şimşek şöyle konuştu: “1 yıl önce dünyanın içinde olduğu bugünleri öngörüp yapsalardı millet alkışlardı. Ama şimdi enflasyon ve cari açık iyiye gidiyor. İç talep yumuşuyor. dolar düşüyor. Bunlar enflasyonu aşağıya çekecek. Reytingçilerin açıklamalarını piyasalar fiyatlamıyor. Hazine enflasyonun altında faizle borçlanıyorsa piyasa enflasyonun düşeceğini ve istikrarın devam edeceğini düşünüyor.”

VERGİDE YENİ BİR AF OLUR MU?
Vergide ‘af’ düzenlemelerini prensip olarak doğru bulmadığını belirten Şimşek, “Düzenli ödeme yapana pozitif ayrımcılık” taleplerine şu yanıtı verdi: “2008’den bu yana vergisini ve primini düzenli ödeyenin sosyal güvenlik işveren primini 5 puan indirdik. Bu devam ediyor. İş dünyasının ödediği beyana dayalı gelir vergisi yüzde 1’i geçmiyor. Nesini indirelim?”

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.